Padám, padáš, listopadáme

Padám, padáš, listopadáme

Období podzimu je plné smyslových podnětů. Pokud někde narazíte na člověka, který sbírá spadané listí, kouká skrz něj do slunce a čichá k němu, je to možná snoezelen terapeut. Hledá částečně rozevřené kaštany a bukvice a sbírá šípky, aby dětem dopřál vjemy, ke kterým se ne vždy mají šanci dostat.  Vůně spadaného listí je ničím nenapodobitelná a přitom tak výrazná a příjemná. Děti spadané listí milují. Není nad to, skočit do nahrabané hromady listí a pořádně se v ní zavrtat nebo rozhazovat listí kolem sebe. A moje  srdce speciálního pedagoga jásá, protože děti koordinují nohy, ruce a oči. Stimulují si rovnovážný systém a zároveň i zrak a čich. Během podzimního barevného období čerpáme sílu z barev, vůní a chutí, které nám podzim rozdává hojně.

Na druhou stranu je už cítit potřeba zmírnit tempo. Vidím to na dětech, které k nám v současné době docházejí. Jsou roztěkané, nechce se jim nic nového začínat. Mají co dělat, aby udržely tempo, které jsme si jako společnost nastavili právě na období, kdy se příroda začíná ukládat ke spánku.

V různých kulturách se v tomto období různě slaví právě příchod spánku, ať už zimního nebo toho věčného. U nás je to svátek všech svatých, v anglosaských zemích se slaví Halloween, který mimochodem pochází ze svátků pohanských, které taktéž slaví příchod odpočinku. Mně je asi nejvíce sympatický Svátek všech mrtvých v Mexiku. Nemám moc ráda ponurost našich Dušiček ani strašidelnost Halloweenu, ale veselá muzika a dobré jídlo se vzpomínkou na ty, kteří už s námi nejsou je způsob oslavy mně velmi blízký a milý.

Ve většině kultur v mírném pásmu se lidé snažili vyrovnat s příchodem zimy, jejím klidem i nebezpečím. A jak se s příchodem zimy vyrovnáváme my a naše děti? V tuhle dobu s úzkostí sleduji na školeonline známky ze čtvrtletního hodnocení. Přestože jsou děti již myšlenkami v listopadu a prosinci, tělo a hlavně mozek mají těsně před hibernací, je jim nakládáno. Jestli je to tak správně tady určitě nechci diskutovat, ale jak v tomhle období dětem pomoci překlenout úbytek sil, energie a motivace?

Bude to znít jako klišé, ale nutný je dostatek kvalitního spánku. Děti na prvním stupni by měly být nejpozději ve 21h v postýlkách a odpočívat, poslouchat pohádku, příběh pro větší děti,  nebo klidnou hudbu. Můžete zkusit různé druhy bílých šumů.

Kvalitní strava bohatá na všechny živiny. Vitaminové a potravinové doplňky nikdy nenahradí plnohodnotnou a pestrou stravu. V případě, že máte s pestrostí stravy obtíže, zkuste Nejedlíky. Nový běh začíná 2.11.

Dostatek smyslových vjemů, které pomáhají mozku v učení. Krmte oči, uši, nos, ruce, pusu a rovnovážný systém. Využijte vše, co nám příroda na podzim poskytuje.

Poskytněte dostatek kompenzačních a antistresových pomůcek do vyučování i na doma. Můžete tematicky vrtikřídla bat, drak, Náramek, kterým se dá točit, kroutit a přitom ve vyučování neruší.