To je jeden z nejčastějších dotazů, které mi kladete. Pojďme se cucání palce kouknout na zoubek.
Cucá si palec před usnutím, cucá si palec v autě, cucá si palec u televize, proč?
Určitě to není protože by se dítko nudilo. Je to protože cucání palce a kontakt ruky s pusou uklidňuje. Připomíná to dobu, kdy dítko bylo v náručí rodiče, který jej krmil. Je jedno zda z lahve nebo formou kojení. Prostě to bylo příjemné, teplé a cítilo se tam v bezpečí. Je to přirozené a dítě si tím samo pomáhá. Cucání palce může samo ustat, ale někdy to tak není. Někdy dítě potřebuje pomoc. Cucání palce, stejně jako kousání nehtů nejde jen tak zakázat. Teda jde, ale výsledek bude nulový, nebo spíš negativní. Dítě bude mít ještě větší potřebu vymyslet si jinou další zklidňující strategii.
Je dobré vymyslet tu strategii za něj nebo s ním tak, aby mu neškodila na zuby, horní patro a jiné části těla. Asi jako první je potřeba zjistit co je doopravdy důvodem této potřeby (ne opravdu to není zlozvyk). Většinou se jedná o situační stres, nástup do školky, školy, narození sourozence, stěhování nebo jakákoliv jiná změna, kterou my jako závažnou nebo negativní nevnímáme. Stejně tak se může stát, že se změnila dynamika kolektivu a dítě ji vnímá negativně a jako ohrožující. Prostě zkuste tomu přijít na kloub a o dané situaci s dítětem mluvit. Sdílený problém je poloviční problém a platí to i u dětí. Najděte spolu techniky, jak se strachem, obavami, sebehodnocením zacházet. Emoce a strach nezakážete, ale můžete dítě naučit s nimi pracovat. Ano není to rychlé a zázračné řešení. Nebudu Vám říkat kupte si hořký lak, protože ten tuhle potřebu pouze přenese jinam. Podívejte se tomu na zoubek a aby ani zoubek po tu dobu netrpěl, dopřejte dítěti legální a zdravou alternativu na přechodnou dobu. Naše pomůcka neodnaučí dítě cucání, protože to nejde. Dítě přestane cucat palec, až nebude mít tu potřebu a na tom spolu budete pracovat. Na druhou stranu víme, že to je kolikrát běh na dlouhou trať a proto je tu Krypto Bite.
Pomůcka navržená klinickou logopedkou ve spolupráci se stomatoložkou neškodí hornímu patru ani zoubkům. Je měkká a má hrany, které dítěti nedovolí přicucnout si palec pevně k patru vytvořením podtlaku. To je to, co opravdu velmi škodí. Je z medicínského polymeru (není to jen potravinářský silikon) a je testovaná na celodenní kontakt se slinou. Dá Vám čas na hledání strategie.
Asi nejčastější je cucání palce při usínání. Já mám radši, když se úplně odbourá kontakt pusa ruka a to třeba usínací polohou. Když bude dítě ležet na bříšku a vy mu na záda dáte zahřívacího plyšáka, nebo bylinkový polštářek, nebo ho budete na zádech škrabkat, máte dítě v poloze, kde cucat palec není tak snadné. Když ho necháte na boku ve fetální poloze, je to mnohem jednodušší si tam ten paleček dát. Před usnutím probrat den, co se stalo, co se nelíbilo, co se líbilo. Zkuste čtené pohádky, zkuste relaxační hudbu nebo meditační pohádky. Cokoliv, co dítě zklidní. Televize ani tablet nejsou před spaním doporučovány. Udělejte si z toho rituál, na který se dítě bude těšit. Někdo maluje, někdo zpívá. Dělejte, co Vám je příjemné a budete se u toho s dítětem cítit dobře a uvidíte, že cucání časem samo zmizí. Do té doby, pokud přeci jen potřebujete paleček něčím nahradit můžete použít náš Baby Grabber pro menší děti a Grabber Originál pro větší děti. Rozhodně nedávejte do postýlky Kousáka se šňůrkou.
Jak je vidět, cucání palce je mnohem komplexnější záležitost než se zdá a to jsem nezmínila vše. Není na místě si něco vyčítat, tady přes různé poznámky okolí nebo babiček opravdu nejde o selhání rodičů. Na druhou stranu, nelze čekat, že to samo zmizí. Ano dítě si časem palec cucat přestane, ve chvíli kdy zmizí stresový faktor, nebo když doroste do věku, kdy si to vědomě samo zvládne zakázat. Ale když mu dáte už teď nástroj na zvládání stresových situací, nepřenese cucání na kousání nehtů, nebo cucání vlasů nebo jinou libůstku.
Přeji pevné nervy a buďte hraví.