Oslavte s námi Mezinárodní den přátelství

Landscape CM 1200x628

Když projdete kalendář, každý měsíc narazíte na nějaký mezinárodní den - Den děti, Den porozumění autismu, Den matek, Den otců a takto bychom mohli pokračovat dále. Věděli jste, že existuje také Mezinárodní den přátelství? Ne? Pojďte se společně s námi podívat trochu na jeho historii a vůbec význam přátelství jako takového.

Ačkoliv byl mezinárodní den přátelství vyhlášen v roce 2011 Valným shromážděním OSN, jeho počátek se prý traduje již do dvacátých let minulého století. První, kdo s tímto nápadem údajně přišel, byla zakladatelka společnosti Hallmark Cards, výrobce dárkových přáníček a kartiček. Od zákazníků však sklidili jen studenou sprchu. Z jejich pohledu se jednalo jen o komerční projekt, aby firma prodala více dárkových kartiček.

Za otce dne přátelství je tak považován paraguajský lékař Ramon Artemio Bracho, který během jedné večeře se svými přáteli dostal nápad založit den přátelství. A tak se stalo. Ještě té samé noci společně založili sdružení Cruzada Mundial de la Amistad (Světová přátelská křížová výprava), které mělo za cíl podporovat přátelství napříč národnostmi, sociálním postavením, náboženským vyznáním či barvou pleti. Celosvětově byl tento svátek ustanoven až v roce 2011 prostřednictvím OSN na 30. července. Letos tak slavíme jeho desetileté výročí. A my jsme se rozhodli toto výročí oslavit společně s vámi a připravili jsme si pro vás soutěž

Pojďme se ale nejprve podívat, proč je přátelství vlastně důležité. Pro člověka jsou obecně nesmírně důležité jakékoliv sociální vazby. Ne nadarmo se říká, že je člověk tvor společenský. A právě přátelství pomáhá jedincům se v sociálním prostředí zorientovat. Přátele si vyváříme již od útlého dětství. Rozšiřujeme tím svůj sociální okruh od rodiny směrem ven. První kamarádství vznikají při hře na pískovištích, ve školkách a dalších dětských kolektivech. Přátelství vytvořená během školní docházky a studia velmi často patří k těm, které nám vydrží po celý život. Psychologové tvrdí, že díky svým přátelům máte v životě menší stres, protože je považujete za svou vlastní oporu. Víte, že se můžete spolehnout jeden na druhého. Díky nim také poznáte sami sebe. Odborné studie potvrzují, že lidé, kteří vědomě budují a upevňují přátelství, jsou v životě šťastnější a žijí déle. A čím to? Je to jednoduché - pocity osamělosti a izolace bez přátel, vedou častěji k depresím a oslabením imunity a celkové životní vitality.

I v přátelství platí pravidlo méně je někdy více, aby vám přátelský vztah dobře fungoval, je potřeba o něj pečovat. A jak? V prvé řadě si navzájem věnovat svůj čas a čím víc přátel budete mít, tím více bude obtížné mezi ně svůj volný čas spravedlivě rozdělit. A právě takový den, jakým je Mezinárodní den přátelství, může posloužit jako skvělá záminka se se svými přáteli potkat a vaše přátelství oslavit. Můžete jim věnovat malý dárek, pozornost. My jsme si pro vás připravili jeden malý tip - Kousátko Best Friends

A abychom oslavili desáté výročí od vyhlášení tohoto krásného dne, vyhlašujeme soutěž, jejíž vítěz od nás získá právě tento přívěšek. Chcete se do soutěže o kousátko Best Friends zapojit? Je to jednoduché - stačí nakoupit na našem e-shopu do 8. 8. v minimální hodnotě 500 Kč (poštovné a doběrečné se do celkové hodnoty objednávky nezapočítávají) a budete automaticky zařazeni do soutěže. Výherce vylosujeme z došlých a zaplacených objednávek v pondělí 9. 8. a jeho jméno uveřejníme prostřednictvím našich sociálních sítí.