Zvolni, zvolni....


Blíží se konec roku a s ním, jako vždy, hektické období veletrhů, konferencí a sympozií. Chtěla bych mít Kousáka všude. Tedy všude, kde to dává smysl. Letos se krom jiného velmi těším na Festival dětské psychologie, protože to je pro nás poprvé. Doufám, že se Kousák zase posune dál a dostane se do povědomí dalších lidí, kteří by ho znát měli.

Stejně jako jsme svého času my u našeho psychologa nedostali jasnou odpověď na otázku: „co dělat, když všechno kouše?“ , tak je i Vás, rodičů jiných dětí, velká spousta, kteří odcházíte z ordinací s doporučením typu:  „hodně se mazlete“.  Já neříkám, že to je špatně. My se taky snažíme toho našeho Kousáka mazlit, i když jinak, než si představuje většina populace. Ale někdy mazlení prostě nestačí.

Letos, přestože je ještě pár akcí, na kterých Kousák bude, mám velké předsevzetí, zvolnit v průběhu adventu. Věnovat se rodině. Zní to jako klišé, ale posledních pár týdnů měla přednost práce.

Mám už připravené knihy s vánoční tématikou, které jsme minulý rok párkrát otevřeli a nedočetli. Čekání na Vánoce s Luckou a Martinem už jsme s dětmi číst začali. Oprášila jsem taky své nejoblíbenější pohádky od Zbyňka Malinského. Ano, tušíte správně: jsou to Vánoční pohádky, které nejsou tahané z paty a cucané z prstu. Ty příběhy mají nápad. Jsou hezké, krátké a srozumitelné i těm nejmenším. Nemusím dodávat, že u nás doma už se některé výrazy zabydlely, například: „to je křiku pro rozinku“ nebo „klucíííí, nelezte na ten led, je to jen škraloup“.  Mám je i ve formě audio pohádek.  Namluvily je páni herci Nárožný a Brodský a je to prostě pastva pro duši i uši.

Mám rozpis cukroví, které určitě upečeme a už tahám aktivity na adventní kalendář. Kdo mě zná ví, že advenťáky s napodobeninou čokolády moje děti neměly už ani nepamatuju. Máme spirálu, a oslík a Maruška putují každý den o políčko blíže Betlému, kde se 24. narodí Ježíšek. Letos už máme i Ježíška. Takže se zkouším  naladit na operační program „zvolni“. Jak se mi to bude dařit Vám sem občas dám vědět.

Přeji Všem krásný začátek adventu.