NEJČASTĚJŠÍ DŮVODY PROČ DĚTI KOUŠOU A OKUSUJÍ

Soustředění – protože žvýkání může být velmi účinným způsobem, jak zvýšit soustředění a koncentraci a odfiltrovat rušivé elementy, zejména protože je to opakující se pohyb. Žvýkání také aktivuje svaly od dolní čelisti až po krk, což poskytuje přidanou stabilitu, která napomáhá tzv. ukotvení dítěte v prostoru a k dané činnosti.

Psychická porucha spočívající v potřebě nejen kousat a žvýkat, ale také jíst nejedlé předměty (papír, lepidlo, písek atd.) Pakliže máte podezření na tuto poruchu konzultujte s odborníkem.

Růst zubů – u dětí se kolem šestého roku začínají prořezávat stoličky a mají potřebu si je masírovat. Potřeba ustoupí s prořezáním zubů.

Nasogastrická sonda – u jedinců, kteří nemohou jíst ústy může přetrvávat potřeba kousat a žvýkat. Nechte je kousat i žvýkat bezpečné pomůcky během jejich krmení.

Nuda a zlozvyk – všichni máme své zlozvyky a pokud se dítě nudí je vždy po ruce něco, co se dá strčit do pusy a kousat nebo žvýkat. Poskytněte dostatek možností k zábavě rukou, nebo bezpečnou pomůcku ke kousání.


Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová