Mik miku mik miku Mikuláš ....

Přišel k Vám na guláš, koláč nebo na co to vlastně chodí? Já jsem jako dítě měla Mikuláše moc ráda. Když začaly v ulicích smrdět pálené cvičky (lidé tehdy topili vším možným a většinou to smrdělo jako pálené cvičky) bylo jasné, že za chvilku je tu.

Moji rodiče byli velmi vynalézaví a hraví, takže každý rok byl Mikuláš něčím zajímavý. Byli jsme u babičky, to si vzpomínám na velmi intenzivní zážitek a Mikuláš tehdy přišel bos, byl strááášně vysoký a vypadal velmi důstojně. Čert řádil a řinčel řetězem, na anděla si kupodivu vůbec nevzpomínám. Mikuláš čerta nejdříve nechal proběhnout mezi námi dětmi, byli jsme tam já, bratr a sestřenka s bratránkem a pak si ho stáhnul k sobě, bylo jasně vidět, kdo tam velí. Došlo na předčítání hříchů z knihy, jednou k nám Mikuláš ani čert nemohl přijít, tak dorazilo psaní od čerta komínem do kamen. To byl mazec, seděli jsme v kuchyni u babičky a mamka předčítala z ohořelého smradlavého psaní z pekla a občas bylo z kamen slyšet řinčet řetěz. Prostě se vyblbli a já ani nikdo z nás z toho žádná traumata nemáme.

Jediné co si pamatuju bylo, že mi pokaždé Mikuláš vyčítal okousané nehty. Kousala jsem si je až do šestnácti let. Pak přišly taneční a já jsem si chtěla lakovat nehty, tak jsem si je musela nechat narůst. Málokdo ví, že kousání je potřeba a děti ji nejméně do dvanácti let neumí sami vědomě odbourat. A pokud se jim to podaří a přestanou nehty kousat, pokud tu potřebu dál mají, převedou ji někam jinam. Děvčata žužlají a točí vlasy, kluci oďoubávají kůžičky kolem nehtů a všichni svorně koušou tužky, násadky nebo trička. Proč vlastně děti koušou a okusují?

Jsou dva takové hlavní důvody, nejsou jediné ale vyskytují se nejčastěji.

První je smyslová nedokrmenost. Děti si v době, kdy měly smysly objevovat svět, nedokrmily tuto potřebu dostatečně. Důvod může být jakýkoliv. Ať už je to vývojem nervové soustavy, který nemusel probíhat standardním způsobem, fyzická bariéra (hypotonické děti, děti s tělesným postižením) nebo mentální handicap. Tuto potřebu ovšem mozek stále má a občas si ji začne dokrmovat v době, kdy už olizování svazku klíčů není společensky přijatelné. V takovém případě je dobré smysly dokrmovat cíleně. Nabízet různé smyslové podněty a potřebu uspokojit. Můžete kontaktovat dobrého multismyslového terapeuta a spoustu aktivit můžete dělat i doma.

Druhý důvod je navození si pocitu bezpečí a zklidnění. Kontakt pusa ruka je uklidňující a dělá nám dobře. Laicky řečeno, navozujeme si tím ten hezký pocit, když nás maminka v náručí krmila. Zde by měly pomoci zklidňující techniky, rituály nebo psycholog, který s dítětem probere strategie jak zvládat, úzkost, obavy, nervozitu, hodnocení sebe sama.

Kousání nastupuje v kritických obdobích dětského života, jako je nástup do školky, školy, narození sourozence, úmrtí v rodině, stěhování, nebo jakákoliv jiná změna, která vám může připadat malá a nepodstatná. Ale těch důvodů může být mnohem víc. Je dobré si uvědomit, že kousání je potřeba a zakazovat kousání, je jako zakázat někomu se podrbat. Když dítě potřebu kousat nemá, určitě ji nenavodíte tím, že mu dáte kousátko do ruky. Bude si s ním hrát, ale kousat do něj nebude. Stejně tak dítě, které kousátko používalo a už kousat nepotřebuje jej odloží a nebude dál používat.

Nabídnout dítěti  v obou případech bezpečnou alternativu může být velká úleva jak pro něj, tak pro okolí. Pamatuji si na to, jak jsem se už v pátek obávala nedělního stříhání nehtů, protože jsem pokaždé dostala vyhubováno za to, že je mám okousané. A což teprve před návštěvou Mikuláše a čerta, to jsem se držela zuby nehty aspoň týden, abych měla co ukázat. Téměř nikdy se mi to nepovedlo.

Přeji Vám i Vašem dětem alespoň o tuto starost míň s našimi pomůckami