LOGOPEDICKÉ OKÉNKO - SPRÁVNÉ KRMENÍ LŽIČKOU

Věděli jste, že existuje správné a špatné krmení lžičkou?

To špatné spočívá v tom, že zvednete ruku se lžičkou při vyndávání z úst dítěte. Tímhle způsobem vlastně otřete lžičku o zoubky, dásně nebo rty dítěte, abyste dostali jídlo ze lžičky do úst.

Otírání o zoubky, dásně či rty není přirozený způsob krmení. Obzvláště u dětí, které mají zpožděný orální vývoj tím přicházíte o možnost nechat ústa „dělat svou práci“ a sevřít se okolo lžičky. Tento způsob také může nutit hlavu do záklonu, jak se dítě snaží „chytit“ lžičku. Je to vidět na začátku přiloženého videa.

Správné krmení:

Položte lžičku na špičku jazyka a držte ji tam, dokud dítě nezavře ústa. Potom vyndejte lžičku z úst přímým rovným pohybem ruky zpět (bez úhlu sklonu). Hlavička dítěte by se neměla zaklánět a brada by se neměla pohnout směrem nahoru. Jak poznamenala maminka na videu, tohle dovoluje dítěti jíst a ne být vámi krmeno. Stejně tak můžete vidět na posledním soustu na videu, jak rty dívenky doopravdy pracují.

Děti by měly instinktivně zavřít ústa, pokud tomu tak není, je zde několik způsobů, jak jim pomoci:

  • Dejte tomu čas – možná budete muset držet lžičku na špičce jazyka nějakou tu chvilku než se pusinka zavře
  • Můžete jemně zatlačit lžičkou na jazyk, abyste dodali rtům ten správný impuls k zavření pusinky
  • U dětí s orální averzí a selektivitou může vibrační lžička pomoci „probudit“ ústa nebo zvýšit jejich citlivost. Masáž dásní před jídlem (a během dne) může také velmi pomoci.
  • Možná budete muset natáhnout rty, abyste podpořili zavření úst.

Je několik způsobů jak můžete natáhnout rty:

  • Jemně stáhněte horní ret dolů bříškem prstu (nebo celým prstem pokud je třeba většího impulsu). Opakujte to samé se spodním rtem, jemně jej vytáhněte směrem nahoru. Můžete to samé udělat s pomůckou Y-Chew
  • Jemně uchopte kůži pod nosem a nad horním rtem a stáhněte jemně dolů, to samé udělejte s kůží těsně pod středem dolního rtu a jemně vytáhněte nahoru.
  • Spojte palec a ukazováček pod nosem a podél rtů je roztahujte od sebe. To samé zopakujte se spodním rtem.
  • Stoupněte si za dítě a položte ukazováček nad horní ret, prostředníček pod spodní ret. Dejte prsty k sobě tak jako nůžky a tím uzavřete rty.

Váš logoped by vám s tím mohl pomoci. Někdy jen protahování rtů před jídlem nemusí stačit. Pozorujte své dítě při jídle a pokud stále nezavírá ústa, opakujte protahování rtů vícekrát.

Dejte pozor abyste toho na lžičku nedávali moc. Malá, zvládnutelná sousta jsou nejlepší. Příliš velká sousta jsou obtížně manipulovatelná zvláště, pokud má dítě problémy s orální motorikou. Pokud chcete vidět naše oblíbené lžičky, můžete se podívat zde a zde

Většinou se setkávám se špatným krmením tam, kde rodič neví, že existuje správný způsob, nebo spěchá. Tak teď, když už jste se stali odborníky na krmení, se snažte krmit v klidu a mít dostatek času. Ano, je to zdlouhavější, nicméně tím budete pracovat na orální motorice, ztratíte méně jídla, omezíte slinění a celkově dovolíte ústům dělat jejich práci. 

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová