LOGOPEDICKÉ OKÉNKO - MASÁŽ DÁSNÍ JAKO ÚČINNÁ SENZORICKÁ STIMULACE

Masáž dásní je jednoduchý, nicméně velmi účinný způsob orální stimulace na velké ploše, který může:
  • pomoci snížit orální averzi a selektivitu u hypersenzitivních jedinců
  • pomoci zvýšit uvědomění si a vnímání u hyposenzitivních jedinců
  • pomoci snížit slinění, zadržování jídla v ústech a potřebu kousat či žvýkat
  • být zklidňující a příjemné

"Kdysi jsem měla v ordinaci dívenku, která ve škole dávala do pusy úplně vše, ruce, tužky, propisky apod. Během terapie jsem jí pokaždé masírovala dásně po dobu 10-15 min. Doslova roztála, když jsem s masáží začala, tak moc se jí to líbilo. Ukázala jsem rodičům, jak dělat masáže doma, zároveň s dalšími tipy, jak na senzorickou stimulaci a její potřeba kousat a žvýkat ustoupila."

Je několik způsobů jak dásně masírovat:

  • Přiložte ukazováček na dásně nad přední zuby a přejeďte jím po dásních až k zadním zubům a zpět tam odkud jste začali. Opakujte třikrát. Potom ten samý pohyb na spodní čelisti.
  • Použijte palec k masáži druhé strany dásní. Začněte nad předními zuby a přejeďte palcem dozadu a zpět třikrát. Udělejte to samé na spodní dásni.
  • Pokaždé sledujte reakci svého dítěte a přizpůsobte se. Je uvolněné a líbí se mu to? Výborně! Je napnuté a v tenzi? Zkuste zmírnit tlak a počet opakování a teprve postupně pomalu zvyšujte jak tlak, tak počet opakování. I slabší dotek je pokrok. Zaznamenávejte si pokroky a zkoušejte jít dál při dalším cvičení. Tohle cvičení dělejte denně tolikrát, kolikrát vám to program dovolí. Aby bylo cvičení efektivní, musíte si z něj udělat rutinu.  
  • Místo svých prstů můžete použít Z-Vibeměkkým kartáčkem, který má příjemně měkké štětinky pro jemnou masáž. Pokud je Z-Vibe zapnutý, jeho vibrace umocňují senzorickou stimulaci a její vnímání.

Grabber, Y-Chew, žverky nebo násady na tužky jsou další bezpečnou cestou, jak orálně stimulovat. Tyto orální pomůcky mají delší výběžky, kterými se dá dostat až k zadním zubům a tím adekvátně stimulovat čelist.  Verze s texturou přidávají další senzorický vjem. Jsou k dispozici ve třech tvrdostech a různých barevných variantách.

Pokud se nedá dostat do úst k přímé masáži dásní, masírujte je nejdříve zvenku přes rty a tváře v místech kde se dásně nacházejí.

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová