LOGOPEDICKÉ OKÉNKO - ELEVACE JAZYKA

Elevace jazyka je schopnost zvednout špičku jazyka na alveolární výběžek. Zvednutí špičky jazyka je orálně motorická dovednost nezbytná k vyslovení některých souhlásek jako jsou : t, d, n, l, s a z. Je to také pozice, kde se za normálních okolností jazyk nachází, když jsou ústa v klidu, nemluvíte ani nejíte.

Dětem, které s touto dovedností mají problém, nejdříve vysvětlete a ukažte, kde se nachází  „kopeček za horními předními zoubky“, kam mají jazyk dát.  Můžete ukázat sami na sobě, pokud je to potřeba použijte maňáska s pusou apod. Některé však budou vyžadovat větší pomoc a je několik způsobů, jak na to.

Můžete zkusit máznout trošku burákového másla, nutely, jogurtu za přední zuby a nechat dítě to  místo olíznout, aby si uvědomilo, kde to vlastně je.

Použijte Nástavec na Jazyk, dítě vloží špičku jazyka do dírky. Potom naveďte jazyk nahoru a dolů a tím pomůžete pochopit koncept laterizace jazyka.

Dotkněte se nástavcem Probe nebo Preefer alveolárního výběžku – toto je hmatová nápověda  kam je potřeba s jazykem jít. Potom nástroj z úst vyndejte a řekněte dítěti, aby se tam dotklo špičkou jazyka. Poté můžete pokračovat s navozováním souhlásek t, d, n, l, s, z.

Pakliže je stále potřeba většího senzorického „šťouchnutí“, použijte logovibrátor  Z-Vibevibracemi, tak jako vidíte na obrázku. Vibrace pomáhají dovést a udržet pozornost na ukazované místo.

Nejlepší nástavec pro toto cvičení je Špička – skvěle izoluje i malá místa a zároveň s vibracemi pomáhá dětem pochopit, na které místa se mají soustředit. Stejně tak můžete použít Probe nebo Preefer s vibracemi.

Pro změnu můžete během toho posledního cvičení dát na konec Špičky cereální kolečko Cheerio, nebo cokoli jiného menšího, co bude dobře držet. Přidržte ho pomocí Špičky na alveolárním výběžku a řekněte dítěti, aby se kousku dotklo jazykem, když to zvládne, řekněte mu, aby ho drželo i když vytáhnete Špičku z úst.

Klapejte jazykem jako je ukázáno na videu. 

Zatím co budete takto hezky cvičit, určitě věnujte pozornost oddělení jazyka a čelisti, tedy jestli se jazyk hýbe nezávisle na čelisti. Pokud se čelist hýbe zároveň s jazykem nebo do stran, vložte mezi stoličky Y-Chew nebo Grabber a nechte dítě skousnout pomůcku a takto držet během cvičení. Takto stabilizujete čelist a zajistíte, že jazyk odvede svou práci bez pomoci čelisti. Můžete dál pokračovat cvičením na stabilizaci čelisti.

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová