Jsou tu prázdniny!

Zítra si náš Kousák vyzvedne vysvědčení, přestože jsme školu neofiko uzavřeli už před skoro třemi týdny, půjde zítra s ostatními ukončit docházku na škole, která je ukázkovým příkladem zpackané inkluze. Moooc se těšíme.

Konec roku je náročný pro všechny. Paradoxně nekončil Kousák protože by to nezvládal on, ale protože má spolužáka, který je nezvladatelný a není v silách učitelky s asoškou zajistit, aby mu tento chlapec dal alespoň trošku pokoj. Než se bát každý den s jakou dorazí domů a co se kde semlelo, zvolili jsme cestu nejmenšího odporu. Kousák si dal skoro dva týdny s dědou. Dostali za úkol aktivně odpočívat a doučit se malou násobilku. Každodenní čtení je prostě samozřejmost, to už u nás nikdo neřeší. Máme dítě hladové po informacích ale s dyslexií. Ani si neumíte představit, jak je to pro něj náročné. Chce věcem rozumět, umět ale strašně ho brzdí čtení.

Ale k té násobilce, Kousák hned po příjezdu vytasil vršky od lahví, na kterých jsou napsány číslice. Po chvilce vysvětlování jsem pochopila, že to je dědova pomůcka na devítkovou násobilku. Kam se hrabou výrobci různých sofistikovaných pomůcek. Kousák si na vršky napsal násobky devíti. Měli je otočené čísly dolů a když víčko otočil a viděl číslo, musel k tomu říct odpovídající příklad násobení devíti. Tomu říkám smysluplná pomůcka. Jak dlouho si to bude pamatovat? Nevím, ale vršky máme doma, tak budeme trénovat. Tohle učení ho evidentně bavilo, tak se těším, že v tom od září budeme pokračovat na jiné škole.

Teď ukončujeme jednu éru a způsob výuky. Jsem zvědavá, co řekne na to, že má z ČJ za dva. Pravděpodobně  to bude mít na salámu jako vždy. Mám pocit, že se ho školní známkovací systém ještě pořád pořádně nedotkl. Jakoby nechápal význam jedna, jedna s hvězdou, tam kde jsou učitelky kreativní, nebo dva mínus. Prostě mám známku a vy si s tím rodičové poraďte! Já jsem dělal, co jsem v danou chvíli zvládnul. Řekla bych, že na to jaké měl podmínky, hlavně ten druhý rok, toho zvládnul hodně. Teď bude mít zasloužený oddych a Vám všem ho přejeme také.