LOGOPEDICKÉ OKÉNKO - Cvičení na sevření rtů

Sevření rtů je schopnost sevřít rty okolo lžičky, slámky ale třeba i okraj hrníčku apod. Je to velmi důležitá dovednost k vyslovení některých souhlásek jako jsou p, b, m. A je to jeden z faktorů ovlivňujících slintání

"Nedávno jsem pracovala s 9 letou slečnou  která má Angelmanův syndrom. Její maminka se ptala, zda existuje způsob, jak omezit její slintání. Jako první jsem zkontrolovala, zda dítě zavírá ústa a je schopno sevřít rty. Na požádání toho nebyla schopna, tak jsem na její rty položila Z-Vibe na 2-3 sekundy a dívka rty sevřela. Zopakovaly jsme ještě párkrát se stimulací a dívka pokaždé rty sevřela. Bylo potřeba pouze většího senzorického vjemu, aby si uvědomila své rty a začala s nimi pracovat. Někdy taková jednoduchá stimulace vyvolá tu správnou reakci.  Někdy bude potřeba opakovat vícekrát než se koncept usadí a zautomatizuje se. Vše závisí na tom, s jakým dítětem pracujete. "

Zde je několik tipů na procvičení sevření rtů:

1) Vždy nejdříve vysvětlete dítěti, co budete dělat a ukažte sami na sobě, nebo na maňáskovi s pusou.

2) Vložte nástavec Špičku mezi rty dítěte přibližně uprostřed úst.  Řekněte mu, aby špičku sevřelo rty. Mělo by to tvořit takovou kapsičku. Dítě nesmí do špičky kousat, dohlédněte, aby používalo pouze rty.

3) To samé zopakujte se Špičkou vloženou do koutku úst. Střídavě na obou stranách. Tak jako je vidět v první půlce videa.

4) Procvičením na obou stranách procvičujete celé rty, některé děti mohou mít jednu stranu volnější.

5) Pakliže je cvičení se Špičkou příliš složité, můžete použít Nástavec Bite-n-Chew  XL. Je větší a je snadnější jej sevřít rty.


Další zábavné cvičení je s lízátkem

1)  Nástavec Lízátko, Vám umožní používat lízátka během terapie a třeba je i rozvibrovat. Našroubujte nástavec na Z-Vibe a do nástavce zasuňte jakékoliv lízátko, Pakliže je tyčinka moc dlouhá, prostě ji ustřihněte, aby lízátko pěkně sedělo a dalo se s ním manipulovat.

2) Vložte lízátko dítěti do úst. Nechtě ho krátce ochutnat (asi největší hit je cocacolová příchuť)

3) Potom řekněte dítěti, aby zavřelo ústa. Lízátko musí zůstat v puse.

4)  Jemně za lízátko zatáhněte a řekněte dítěti, aby ho udrželo v puse. Řekněte něco jako: „nenech si ho vzít, nebo nedovol mi lízátko vytáhnout ven z pusy.“

5) Opakujte tak 10x a potom nechte dítěti prostor v klidu polknout. A znovu zopakujte. Druhou rukou můžete přidržovat dítěti čelist je-li to nutné.

Tahle přetahovaná pomáhá posilovat rty, sevření a zaoblení rtů. Ujistěte se, že dítě chápe, co má dělat, aby nepoužívalo zuby.

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová