Hra s jídlem

Ráda bych se s Vámi podělila o poznatky paní doktorky Debry C. Lowsky (díky ní náš Kousák okusuje už jenom “žverky” a ne všechno okolo). Ráda Vám sem občas dám rady, tipy, názory nebo překlad článku. Tentokrát tedy z pera doktorky Lowsky, který mě opravdu zaujal, a je o problémech s jídlem u dětí.

5 důvodů, proč hra s jídlem může vést k rozšíření jídelníčku Vaší ratolesti.

Všichni jsme už někdy slyšeli oblíbenou větu rodičů, prarodičů a dozorů ve školní jídelně: „Nehraj si s tím jídlem!“  Ale navzdory všeobecnému názoru a víře, hra s jídlem je pro děti skvělá příležitost, jak se s novými texturami a tvary seznámit. Proč?

 • Pokus o zavedení nové potraviny do jídelníčku může být stresující, zvláště u dětí se smyslovými problémy nebo averzí k jídlu. Pakliže je dítě seznamováno s potravinou formou hry, odpadá tak stres z povinnosti ochutnat nebo ukousnout z nabízeného jídla.
 • Hra s jídlem umožní dítěti zařadit zpátečku v případě, že si není jisté. Potraviny by dítěti neměly být v žádném případě nuceny. Pokud zařadíte hru před jídlem do rituálu, z dítěte opadne stres a dostanete jej do styku s potravinami, s kterými by se vám to předtím nepovedlo. Navodíte přátelskou a důvěrnou atmosféru bez nutnosti být v pozoru a obezřetnosti.
 • Nezapomeňte:  Děti se učí hrou! Jídlo není výjimkou. Takže se nejdříve seznamte s potravinami prostřednictvím jazyka, který nejlépe ovládají, a tím je hra. Nechte je potravinu osahat, očuchat, vykopejte "špagetovou bažinu" nebo pochodujte s hračkamy přes "brokolicový les".
 • Chuť a vůně jsou si velmi blízko, když jíme. Pokud si dítě zvyke na vůni jídla předtím, než ji ochutná, je to další krok směrem k vyloučení "neznámého" a prvnímu ukousnutí.
 • Hra s jídlem může podpořit spojení mezi rukou a ústy, které nám je přirozené. Jezení prsty začíná někdy kolem 8. měsíce a je to první krok k nezávislému stravování. Ruce i ústa jsou velmi citlivé senzorické nástroje, velmi vnímavé na různé struktury. Takže manipulace jídla rukama může oslabit přecitlivělost na některé vjemy a připravit dítě na zkoumání dalších neznámých jídel dříve, než je bude vkládat do úst.

Existuje nekonečná škála zábavných způsobů jak si hrát s jídlem, ať už se jedná o hru se skutečným  jídlem na talíři až po použití skutečných potravin v jiném než stravovacím kontextu.

 •  Udělat razítka z různě rozkrojených potravin, jablko, paprika, brambory apod…
 •  Vařit a připravovat jídlo zároveň s dětmi
 •  Krájet jídlo do neobvyklých tvarů
 •  Vytvářet různé obličeje na talíři z kousků jídla
 •  Stavět hrady z písku za použití cukru, mouky, nebo vyrobit žížaly z želé nalitého do slámek.
 •  Lovit v nádobě s různými potravinami oblíbenou hračku, rýže, těstoviny, cukr, mouka.

Hrajte si, bavte se a nebojte se ušpinit.

Mějte na paměti že u dětí s opravdu těžkou orální a texturovou averzí se k hraní s jídlem budete muset propracovat . Začněte se senzorickými aktivitami bez použití opravdového jídla. Představte nejdříve napodobeniny jídla, bez chuti a vůně a pomalu se propracujete k použití opravdových potravin. Zařazujte potraviny tak, že je nejdříve jenom dáte do místnosti, kde si s jídlem budete hrát, aniž by dítě muselo potraviny vzít do ruky. Kolikrát už jenom přítomnost potraviny v místnosti bude pro některé z vás úspěch. Potom přenesete potravinu na stůl, kde s dítětem sedíte. A zase, nenuťte dítě do fyzického kontaktu s potravinou. Cílem je, aby zmizel stres a obavy spojené s jídlem.

Pamatujte, že senzorická terapie je opravdu dlouhý process. Buďte trpěliví a oslavuje každý, byť malý úspěch.

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová