10 Tipů pro děti s potřebou kousat a žvýkat

Pokračování návodu z minulého týdne

4.  ZAČNĚTE SE SENZORICKOU DIETOU

Pokud má kousání původ v potřebě senzorické stimulace (potřebě „něco cítit“) poraďte se s Ergoterapeutem, je to opravdu důležité a proto to tady zmiňuji. Kromě jiných vám Ergoterapeut pomůže dát dohromady tzv. senzorickou dietu, která pomůže dítěti lépe regulovat jeho potřebu senzorické stimulace. Cílem takové diety je zajistit dítěti dostatek senzorických vjemů během dne. Což krom jiného může velmi pomoci snížit potřebu kousat a žvýkat.


5.   MASÁŽ DÁSNÍ

Masáž dásní může pomoci snížit potřebu poskytnutím orálního vjemu jiným způsobem. Je to velmi jednoduché a můžete ji provádět kdekoliv a kdykoliv. Tady je návod jak na masáž dásní.

Můžete taky masírovat a stimulovat tváře a dásně zvenku, může to pomoci. Pokud Vám dítě nedovolí masírovat dásně zevnitř, začněte venkovní stimulací.


6.   PŘIDEJTE DO JÍDELNÍČKU TVRDÉ A TUHÉ POTRAVINY

Zkuste přidat tvrdé potraviny do jídelníčku (mrkev, krekry, jablka, apod). Stejně jako masáž dásní, i takové křupání je další orální stimulací, která může pomoci. Jídlo, které se žvýká také může pomoci, protože klade větší odpor a nutí čelisti pracovat. Někdy kořeněné a výrazné potraviny můžou pomoci uspokojit senzorickou potřebu dítěte. Jako vždy dejte pozor na přecitlivělosti a alergie vašeho dítěte.


7.  ZAŘAĎTE DO DENNÍHO PROGRAMU DALŠÍ ORÁLNÍ AKTIVITY

Nechte dítě foukat do píšťalek, foukaček s balónky, pít brčkem, rozfoukávat plyšové bambulky či kuličky po stole apod. Nechte je foukat bubliny. Používejte k pití různě zakroucené slámky, které stěžují sání. Pití hustších tekutin (přesnídávku, mléčný koktej, smoothie, jogurt apod.) brčkem taky zvyšuje obtížnost pití a tím i práci ústních svalů. Pracujte společně na jejich kousátku, nechte ho do něj cíleně kousat. Skousnout a držet několik sekund. Můžete za kousátko potáhnout zatím co je drží mezi zuby a tím ještě přidat na obtížnosti. Všechny tyto aktivity nejenže nutí ústa k práci, ale dodávají další škálu senzorických vjemů.


8.   PŘIDEJTE VIBRACE

Zkuste použít vibrace zubního kartáčku jako další senzorický vjem. Většina dětí s potřebou kousat a žvýkat hledají další senzorický stimul a ve většině případu je jim vibrace příjemná. Můžete tak zkusit i náš Z-Vibe (vibrační orální pomůcku) během dne – přiložte, pohlaďte  a jemně tlačte pomůcku na různé oblasti obličeje, nezapomeňte na rty, dásně, jazyk a tváře. Některé děti s potřebou kousat hůře vnímají co se jim děje v ústech a vibrace jim může velmi pomoci v „probuzení“ úst novým, výraznějším vjemem.


9.  ZAMĚSTNEJTE JE „TĚŽKOU PRACÍ“

Velmi často je potřeba senzorických vjemů v ústech spojená i s touto senzorickou potřebou mimo ústa. Ve chvíli, kdy se tato potřeba venkovní stimulace uspokojí, sníží se i potřeba kousat a žvýkat. Co je to ta „těžká práce“? Může to znít strašidelně, ale jedná se o zaměstnání těla odporovými aktivitami jako je plavání, visení na hrazdě apod. Více nápadů na „těžkou práci“ najdete zde.


10.   NEZŮSTÁVEJTE NA TO SAMI!

Nedávno jsem mluvila s maminkou syna, který trpí dysfunkcí senzorické integrace. I když je nyní už dospělý a jeho smyslová integrace byla úspěšná, když byl malý, měl obrovskou potřebu kousat a žvýkat. Kolikrát rozkousal několik triček za den. Jeho rodiče před 25 lety netušili co se děje a jak pomoci svému synovi. Porucha senzorického zpracování nebyla vůbec známá diagnóza a ani jejich lékař si nevěděl rady. I dnes stále slýcháme od rodičů, kteří netuší co se děje a jak dítěti pomoci, jak je pro ně velmi úlevné vědět, že v tom nejsou sami.

Proto se nebojte sdílet i těchto pár řádků, možná máte v okolí někoho, kdo s podobným problémem bojuje. Třeba by mu pár rad pomohlo, ale hlavně, dozvěděli by se, že nejsou sami.

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová