10 Tipů pro děti s potřebou kousat a žvýkat

SENZORICKÁ DIETA

Určitě už jste někdy toužili po křupavém jídle. Těšili se na žvýkačku, nebo okusovali vršek pera, zatím co jste se soustředili. Někdo si zase kouše nehty, když je nervózní. Všichni máme nějaké orálně senzorické potřeby a návyky.

U dětí s dysfunkcí senzorické integrace a/nebo autismem však orálně senzorický vjem hraje důležitou roli. Kousání a žvýkání během dne, a zejména ve vypjatých nebo stresových situacích, jim pomáhá se zklidnit, soustředit a auto-regulovat stres. 

Je několik věcí, které můžete udělat pro bezpečné uspokojení této potřeby. Pro účely tohoto příspěvku budu odkazovat hlavně na děti, ale doporučení mohou platit pro jakýkoliv věk. Některé děti z této potřeby tzv. vyrostou, některé budou mít jistou míru potřeby orální senzorické stimulace stále.

Vemte, prosím, v potaz, že informace jsou založeny na mé osobní logopedické  praxi s dětmi a nemusí být relevantní pro každého. Článek určitě nenahrazuje osobní konzultaci se specialistou, který by měl stanovit vhodnou terapii.

1) NEZAKAZUJTE JIM TO

Není to tak, že by měly své žvýkání a kousání pod kontrolou a dělaly to protože CHTĚJÍ. Ony mají POTŘEBU kousat a žvýkat a tím, že jim to budete zakazovat, jim moc nepomůžete.

Představte si, že jste ve stresové situaci a abyste se zklidnili, začnete zhluboka dýchat. V tom k vám někdo přistoupí a řekne Vám, ať toho necháte a začnete dýchat normálně. Bude Vám to připadat nevhodné, že? Proč byste se neměli zkusit zklidnit? Podobné to mají děti s potřebou kousat nebo žvýkat, je to opakující se pohyb, který napomáhá ke zklidnění a soustředění.

Často slýchávám v okolí, že nechat dítě okusovat a žvýkat je znakem špatné výchovy, že je prostě potřeba to dětem zakázat. Bohužel, zákaz problém nevyřeší. Mohu potvrdit z vlastní zkušenosti a praxe, že tato potřeba je založena na senzorickém vnímání a uspokojení této potřeby. Jejich těla jim říkají, že potřebují nějaký orální vjem a oni této potřebě automaticky vyhoví.

Není třeba se obávat. Zde je pár rad, jak tuto potřebu snížit. Nezakazujte dětem kousat a žvýkat, aniž byste jim nabídli adekvátní terapii nebo jiný způsob, jak se zklidnit. I přesto můžou mít stále určitou potřebu kousat nebo žvýkat. Nesnažte se proti tomu bojovat, ale pracujte s touto potřebou.


2) NABÍDNĚTE JIM BEZPEČNOU ALTERNATIVU

Děti většinou vezmou do úst to, co je jim nejblíž, prsty, nehty, klouby, rukáv, výstřih trička, pero, dálkový ovladač apod. Nejenom, že tohle může být docela drahý špás, ale také to může být i zdraví škodlivé až nebezpečné. Některé děti si okoušou nehty do krve, rozkoušou klouby prstů na kost, mohou rozkousat něco, co obsahuje nebezpečné látky, jako třeba baterka v ovladači. Takže prvním krokem je nabídnutí bezpečné alternativy k těmto předmětům, či částem těla.

Pomůcky Grabber a Ypsilon byly speciálně navrženy k tomuto účelu a stále patří k nejoblíbenějším žvýkacím pomůckám. Máme k dispozici i žverky (žvýkací šperky), které jsou diskrétnější k použití mimo domov. Vypadají jako hezké doplňky, ale mají druhou „skrytou“ funkci, dají se kousat a žvýkat. V našem e-shopu si můžete vybrat tvar, který Vám bude nejlíp vyhovovat. K dispozici je více jak 35 různých kousátek, nicméně tahle mají dlouhý tvar s možností dosáhnout až na stoličky, kde se žvýkání většinou odehrává a poskytuje ten správný vjem. Některé děti nemají rády cokoliv okolo krku, jim jsou určeny nástavce na tužky nebo náramky. Pokud si nejste jistí výběrem, nebojte se nás kontaktovat. Je dobré vědět, co vaše dítě kouše a žvýká, a podle toho vybírat druh, tvar a tvrdost kousátka.

Pokaždé když Vaše dítě bude kousat nebo žvýkat něco nevhodného, připomeňte a nabídněte mu bezpečné kousátko. Buďte trpěliví a důslední, může to chvíli trvat, než se vám podaří přesměrovat zvyk na bezpečnou alternativu. Bude se Vám lépe dařit pokud s vámi budou spolupracovat  i všichni, kteří přichází s dítětem do styku, pečovatel, chůva, učitel, rodina, alespoň dokud si to nesedne.

Orálně senzorická potřeba je různá dítě od dítěte. Některé mají velmi mírnou potřebu žvýkat, některé mají potřebu velmi silnou až agresivní. Některé budou raději žvýkat měkké předměty, některé potřebují kousat do velmi tvrdého materiálu. Všechny naše pomůcky jsou vyrobeny ve  třech tvrdostech, tak aby odpovídaly právě rozdílným potřebám orální senzorické stimulace. Může se stát, že samotné kousátko uspokojí potřebu a dítě bude potřebovat pouze čas od času „žvýkací pauzy“. Nicméně častěji je kousátko pouze součástí komplexnějšího přístupu a další metody senzorické integrace budou potřeba. Zvláště tam, kde je potřeba kousat a žvýkat mnohem intenzivnější a stává se z ní agresivní potřeba ničit, nebo znemožňuje další činnosti a fungování v denním režimu.3.   OBJEVTE PŘÍČINU

Nejlépe by bylo, kdybyste se pokusili přijít na to, PROČ Vaše dítě kouše a žvýká. Když znáte příčinu, můžete pracovat na projevech. Zde je seznam nejčastějších příčin žvýkání a kousání.

Pozorujte kdy a jak Vaše dítě žvýká. Veďte si záznamy, abyste měli možnost vypozorovat zda existuje nějaký vzorec nebo spouštěč tohoto chování. Obvykle to bývá, když jsou unavení, frustrovaní, nazlobení nebo se nudí.

Pakliže je hlavním faktorem stres, snažte se vyvinout maximální úsilí, abyste limitovali stresující situace na minimum. Pakliže se takovým situacím vyhnout nedá, dejte jim nástroj, jak lépe takové situace zvládat.

Mějte na mysli, že i když stres nebo obavy nejsou tou hlavní příčinou, obvykle budou děti kousat více, když budou ve stresu. Také to, co vám připadne stresující, nemusí být stresovým faktorem pro vaše děti. Jedinec s problematickým senzorickým vnímáním může vnímat svět jinak než čekáte. Zvuk, který vy třeba ani nevnímáte, mu může znít strašlivě asi jako nehty na tabuli.

Poraďte se s odborníky zda neexistuje nějaký zdravotní problém, proč Vaše dítě potřebuje kousat. Například zubař by mohl být prvním specialistou kterého navštívíte. Stejně tak bych doporučila návštěvu logopeda, ergoterapeuta, psychologa a nutričního terapeuta, posléze i speciálního pedagoga.

pokračování v příštím blogu 

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová