10 RAD JAK NA ZAVÁDĚNÍ NOVÝCH POTRAVIN DO JÍDELNÍČKU!

Další ze zajímavých článků z pera paní Debry C. Lowsky o tom, jak zavádět nové potraviny různých struktur a chutí do jídelníčku Vašich ratolestí.

1. Začněte třeba změnou zubní pasty. Můžete změnit příchuť nebo rovnou značku. Různé značky mají různá složení a tím pádem i mírně odlišnou chuť, nebo hustotu. Některé jsou jakoby drsné. Také změna zubního kartáčku může být způsob, jak si zvykat na jiné povrchy a textury v ústech.

2.    Masáž dásní čistým prstem, nebo tolik oblíbeným Grabberem, přináší nové pocity uvnitř ústní dutiny a pomáhá k návyku na různé struktury.

3.  Při krmení si pomáhejte třeba Z-Vibem s nástavcem lžičky, nebo  vyzkoušejte ploché texturované lžičky, Grabber nebo Ypsilon. Všechny tyto povrchy s texturou  napomáhají přijímání různých textur i při jídle.

4.  Malinko obměňujte potraviny, které již dítě přijmulo. Například, na sušenku, kterou má rádo, můžete namazat trošku přesnídávky, nebo pomazánky, jogurtu, marmelády, jen trošku, neměli byste pokrýt více jak ¼ plochy sušenky. Přidávat neznámé k tomu, co už je ozkoušené, je vždy jednodušší, než začínat s něčím úplně novým. Můžete třeba pouze změnit příchuť již známé sušenky. Nebo si zkuste sušenky upéct společně doma.

5.   Hra s jídlem  může velmi pomoci při zvykání na jiné potraviny.  A zde je opravdu velký prostor pro kreativitu!

6.   Zkuste používat tác, nebo talíř s oddělenými sekcemi. Do jedné sekce, dejte novou potravinu, kterou chcete zavést do jídelníčku. V žádném případě ale nenuťte k ochutnání nebo kontaktu s potravinou, zatím tam prostě jenom je, dokud si dítě na její přítomnost nezvykne.

7.  Vyměňte si role a nechte se dítětem krmit, nebo může krmit panenku apod. 

8.  Podporujte přítomnost bezpečných předmětů v ústech, např. Zvířátkový nástavec na Z-vibe,  nebo kterékoliv z našich kousátek. Dítě si tak zvykne na různé povrchy a tvrdosti.

9.  Konzultujte s ergoterapeutem, jak na senzorickou integraci v domácím prostředí.

10.  Poskytněte dostatečný prostor pro dotykové aktivity. Různé senzorické koberečky, pomůcky, které poskytnou dostatek různorodých vjemů. Senzorické vnímání nohama i rukama je velmi úzce spjaté se senzorickým vnímáním v ústech. Podporujete-li jedno podporujete tím i to druhé. 

Autorka:  Debra C. Lowsky, MS, CCC-SLP

ARK Therapeutics

Přeloženo: Dagmar Jurišová